Čo sa dozviete v tejto príručke, ktorú sme pre vás pripravili? V tomto článku sme sa zamerali na to, ako správne jazdiť na elektrické kolobežke z hľadiska pravidiel cestnej premávky, aké je povinné vybavenie elektrických kolobežiek, čo by ste mali pravidelne kontrolovať, či potrebujete mať povinné poistenie (nie je to vtip) a tiež kde môžete jazdiť a kde nie. Po prečítaní tohto článku by ste si teda mali ujasniť, ktorý elektrický skúter si vybrať, aby nedošlo k porušeniu niektorých legislatívnych pravidiel.
Čo je to elektrická koloběžka podľa zákona?
Napriek tomu, že elektrické kolobežky sú v Českej republike veľmi populárne a využívajú ich deti nielen na hranie, ale aj dospelí na lacný a rýchlejší pohyb z miesta na miesto, zákon presne nedefinuje, čo elektrický skúter vlastne je. Elektrický skúter teda možno definovať ako bicykel av niektorých prípadoch ako motorové vozidlo. Pozrime sa na situáciu, keď bude elektrický skúter definovaný ako bicykel (môžeme jazdiť bez vodičského preukazu) a kedy to bude motorové vozidlo (vyžaduje sa vodičský preukaz).
Elektrický skúter ako bicykel (bez vodičského preukazu)
V § 57 zákona o cestnej premávke sa jasne uvádza, že klasický skúter je definovaný rovnakým spôsobom ako bicykel. To znamená, že jazdec na kolobežke je prakticky cyklista. Elektrický skúter má však prirodzene motor, je to rovnaké? Ak sa bližšie pozrieme na zákon č. 361/2000 Zb. , možno dospieť k záveru, že elektrický skúter možno považovať za bicykel, a teda jazdiť bez vodičského preukazu, ak spĺňa tieto body:
- Výkon elektrického skútra nepresiahne 250 W (0,25 kW). Výkon 1000 W (1kW) je možný aj vtedy, ak je s dodatočne namontovaným pohonom a zároveň v súlade s vyhláškou č. 341/2014 Z.z.
- Konštrukčná rýchlosť kolobežky nepresiahne 25 km / h.
Elektrická kolobežka ako motorové vozidlo
Vyššie sme ukázali dva body, že keď váš elektrický skúter spĺňa definíciu „bicykla“. Ak uvedené parametre, t.j. výkon a maximálna rýchlosť nespĺňajú alebo neprekračujú, potom je to podľa zákona už motorové vozidlo alebo moped a v tomto prípade musíte mať dokonca vodičský preukaz skupiny AM alebo A1 alebo B (v závislosti od konkrétneho výkonu a maximálnej rýchlosti e-kolobežky). Aby som to zhrnul, elektrický skúter ako motorové vozidlo je, ak:
- Výkon elektrického skútra je vyšší ako 1000 W (1000 kW).
- Konštrukčná rýchlosť kolobežky je vyššia ako 25 km / h.
Pozrite si oznámenie na webovej stránke Polície Českej republiky, kde informuje o tom, čo je a čo nie je elektrický skúter a z akého dôvodu dostal jeden vodič pokutu pri jazde na elektrickom skútri Highway Chopper (tzv. Chopr) s výkonom 1500 W (1,5 kW).
Pravidlá a legislatíva pri jazde na elektrickom skútri
Elektrické kolobežky sú veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom, ktorý vás relatívne rýchlo dostane z bodu A do bodu B. Na čokoľvek ho používate, existujú určité pravidlá, ktoré musíte dodržiavať. Aspoň ak chcete jazdiť po verejných komunikáciách. Je to v podstate to isté ako jazda na bicykli, klasickom skútri, motorke alebo dokonca aute. Je potrebné dodržiavať pravidlá a legislatívu v závislosti od toho, ako je váš e-skúter definovaný (pozri článok vyššie).
Pravidlá pre „cyklistov“ jazdcov
Na rozdiel od Českej republiky, kde sa nesmie jazdiť s elektro kolobežkami po chodníku (starší vodiči 15 rokov), tak u nás na Slovensku môžete. Dôležité však je, aby ste nijako neohrozili chodcov, ktorí po chodníku idú.
Na druhú stranu vy ako vodič elektrickej kolobežky, môžete jazdiť aj po cyklotrase či po prechode pre chodcov. Ak máte viac ako 15 rokov, môžete jazdiť aj po ceste.
- Nesmiete ochorziť chodcov.
- Nesmiete jazdiť na elektro kolobežke dva.
- Môžete prejsť prechod pre chodcov
- Cyklisti musia jazdiť len jeden po druhom.
- Ak je vyznačená trasa pre chodcov a cyklistov, cyklista nesmie ohroziť chodcov.
- Ak máte menej ako 15 rokov, musíte nosiť ochrannú prilbu.
Toto je len niekoľko bodov, ktoré je potrebné dodržiavať, ak chcete jazdiť na elektrickom skútri a spadnúť do kategórie „cyklistov“.
Treba dodať, že jazdiť na elektrickej kolobežke by ste mali až od 15 rokov. V zákone o cestnej premávke je dokonca uvedené, že nesmiete voziť inú žiadanú ďalšiu osobu (len za určitých podmienok). Konkrétny zákon nájdete tu (č. 8/2009, § 55a).
Povinná výbava pre „cyklistických“ jazdcov
Rovnako ako v prípade bicykla, aj elektrický skúter, ktorý patrí do tejto legislatívnej kategórie, musí byť vybavený povinnou výbavou. Nie je to veľa a dalo by sa povedať, že dané zariadenie má zmysel. Poďme si teda ukázať, čo patrí medzi povinné vybavenie jazdca na kolobežke / cyklistu.
- Biele svetlo vpredu (pri zníženej viditeľnosti).
- Červené svetlo vzadu (pri zníženej viditeľnosti).
- Biely reflektor na prednej tyči riadenia.
- Oranžové reflektory na oboch kolesách a z oboch strán.
- Červený reflektor na zadnej strane.
- Dve nezávislé brzdy.
- Do 18 rokov bezpečnostná prilba (ale odporúča sa aj pre dospelých, pretože podľa BESIP je pád z elektrického skútra pri rýchlosti 25 km / h rovnaký ako pád priamo na hlavu z výšky 2,5 metra).
- Technický stav elektrického skútra podľa platnej legislatívy.
- Dodržiavanie dopravných značiek.
BESIP tiež odporúča použitie bezpečnostných reflexných prvkov, pevnej obuvi, ochrannej prilby aj pre osoby staršie ako 18 rokov, rukavíc, okuliarov, zvončeka a športového oblečenia. Krátke, ale stručné video o tom, ako sa správať na e-kolobežke, nájdete v tomto videu na YouTube (59 sekúnd).
Musím mať poistenie tretej strany?
Vyzerá to ako vtip, ale nie je to tak. V júni 2021 EÚ schválila vytvorenie novej kategórie, pre ktorú sa bude vyžadovať povinnosť mať zodpovednosť za škodu spôsobenú treťou stranou. Našťastie nie pre všetky elektrické kolobežky, ale iba pre tie, ktoré dokážu ísť rýchlejšie ako 25 km / h. Ide o rovnakú rýchlosť, akou sa podľa právnych predpisov Českej republiky delia na kolobežky patriace do kategórie bicyklov a skútrov ako motorové vozidlá. Je to ďalšia byrokracia z EÚ, ale na druhej strane je rozdiel, keď jazdíte maximálne 25 km / h alebo najrýchlejší elektrický skúter so 100 km / h, čo niektoré elektrické kolobežky skutočne dokážu. Závisí to aj od hmotnosti stroja, ktorý nesmie dosiahnuť 25 kg, ak nechcete platiť poistenie zodpovednosti za škodu.
Preventívna kontrola elektrického skútra
Odporúčanie na konci je, že či už máte silnejší alebo utekajúci skúter, alebo potrebujete vodičský preukaz alebo nie, bezpečnosť je dôležitá, čo súvisí aj s údržbou a pravidelnou kontrolou vášho stroja. Rozhodne odporúčame pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, čistotu brzdových kotúčov, doštičiek alebo bubnovej brzdy, integritu vedenia, nepoškodený kryt batérie, správnu činnosť bŕzd,
Zdroje o bezpečnosti, legislatíve a pravidlách pri jazde na elektrickom skútri
- BESIP: https://www.ibesip.cz/Elektrokolobezky
- Slov-lex: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/
- Tím pre bezpečnosť cestnej premávky: https://www.tymbezpecnosti.cz/stranky/182/
- Deník: https://www.denik.cz/cesko-a-eu/povinne-ruceni-elektrokolobezky-20210624.html