Ako vybrať elektrokolobežku a ako sa o ňu starať?
Čo je elektrokolobežka (niekedy aj ako electric scooter), vie v dnešnej dobe snáď každý. Jedná sa o kolobežku, ktorá vyzerá podobne ako tá klasická kolobežka, kde sme museli ako pohon používať svoju vlastnú energiu, ale s tým rozdielom, že elektro kolobežky sú jednoducho poháňané elektromotorom ⚡. To samozrejme ponúka množstvo výhod, ale aj zodpovednosť v oblasti starostlivosti o tento stroj, respektíve údržbu. Je to rovnaké ako pri ktoromkoľvek inom stroji či zariadení. Pokiaľ sa budete o svoju kolobežku dobre starať a pravidelne vymieňať použité diely, vydrží vám o dosť dlhšiu dobu. Ako vybrať elektro kolobežku sa dozviete v ďalšej časti článku.
Obsah článku
- Ako vybrať elektrokolobežku a ako sa o ňu starať?
- Aké elektro kolobežky sú na trhu dostupné?
- Nad čím by ste mali premýšľať pred zakúpením elektrokolobežky?
- Ako rýchlo jazdí elektrická kolobežka? 🛴
- Ako zrýchliť elektrokolobežku? 💨
- Kde budete jazdiť av akom počasí? 🌞
- Z akého materiálu má byť e-kolobežka vyrobená?
- Ako dlho vydrží batéria na jedno nabitie?
- Ako sa nabíja elektrokolobežka?
- Aké má mať elektrická kolobežka brzdy?
- Koľko elektro kolobežky stojí? 💰
Aké elektro kolobežky sú na trhu dostupné?
Na trhu existuje skutočne mnoho druhov elektro kolobežiek. Môžete zohnať lacné elektro kolobežky, terénne, detské, so sedadlom (sedadlo je možné zakúpiť aj samostatne), s veľkými kolesami, malými kolesami, elektrické kolobežky do 150 kg alebo 120 kg, s veľkým výkonom motora 200 W, 350 W alebo aj 500 W a pod.
V našom e-shope sa zameriavame na elektrické kolobežky Xiaomi a Ninebot, ktoré sú u ľudí veľmi obľúbené, pričom neponúkame samotné kolobežky, ale ponúkame všetko pre to, aby ste sa o svoje zariadenia mohli rozumne a starostlivo starať a tým vám aj kolobežky, respektíve náhradné diely na elektrické kolobežky, vydržali čo najdlhšie.
Je jasné, že elektrická koloběžka do 300 EUR sa nevyrovnajú kolobežkám za 3500 EUR. Otázkou však je, potrebujete také drahé stroje alebo vám na vašu aktivitu stačia kolobežky pomer cena/výkon s tým, že si môžete následne elektrokolobežku ešte vylepšiť pomocou spoľahlivejších náhradných dielov. Koniec koncov aj v cene náhradných dielov je obrovský rozdiel. Často platí, že čím drahšia elektrokolobežka, tým drahšie náhradné diely. Je to v podstate podobné ako u áut.
Nad čím by ste mali premýšľať pred zakúpením elektrokolobežky?
Pred zakúpením elektrické kolobežky by ste si mali ujasniť a premýšľať na tým, do akého terénu a počasia s ňou chcete jazdiť, ako ďaleko budete pravdepodobne jazdiť, respektíve akú má mať kolobežka výdrž batérie, maximálnu rýchlosť a materiál kolobežky. Prípadne tiež je vhodné premýšľať, kam elektrokolobežku budete parkovať, a to či už doma, tak napríklad v práci, kam s ňou plánujete jazdiť. Základ je samozrejme mať na kolobežke stojan, aby ste kolobežku nemuseli opierať napr. o stenu a ak plánujete kolobežku premiestňovať napr. vo vnútri budovy, kde pravdepodobne už nepôjdete, tak existujú rôzne prenosné tašky cez rameno. Treba ešte dodať, že kolobežky je možné samozrejme behom niekoľkých sekúnd zložiť, respektíve sklopiť riadidlá pomocou skladacieho mechanizmu, ktorý je práve často veľmi namáhaný, takže na túto časť kolobežky je dobré sa pri údržbe zamerať. Samozrejme je možné tiež skladací mechanizmus vystužiť či vymeniť za odolnejší diel.
Elektrokolobežka je vhodná prakticky všade, kam smú jazdiť bicykle. Na čo budete elektro kolobežku používať? Do práce, na výlety, do terénu, do mesta,…?
Ako rýchlo jazdí elektrická kolobežka? 🛴
Rôzne typy motorov = rôzna rýchlosť elektrických elektro kolobežiek. Elektrická kolobežka dokáže ísť rýchlosťou 35, 40, 50, 60, 80, ale aj pokojne 100 km/h. Potrebujete elektrickú kolobežku, ktorá jazdí 100 km/h alebo vám stačí pomalšia? Ak by sme to mali nejako prirovnať, tak rýchlosť 30 km/h je povedzme šprint, bežného človeka. Len pre zaujímavosť, Usain Bolt má maximálnu nameranú rýchlosť okolo 45 km/h 😨. Väčšine začínajúcim ľuďom bude rýchlosť 30 alebo 40 km/h bohato stačiť, pretože čím vyššia rýchlosť, tým sa stáva jazda nebezpečnejšia, a preto sú silnejšie a tým pádom rýchlejšie elektro kolobežky, pre skúsenejších vodičov. Či už budete mať akúkoľvek e-kolobežku, dôrazne odporúčame používať bezpečnostnú helmu či ďalšie chrániče.
Ako zrýchliť elektrokolobežku? 💨
Ako som písal vyššie, čím rýchlejšia e-kolobežka, tým by ste mali byť skúsenejší vodič a tiež mať kvalitnejšie brzdy, ktoré dokážu z vysokej rýchlosti spoľahlivo zabrzdiť. Pokiaľ teraz máte elektrokolobežku, ktorú chcete zrýchliť, môžete sa zamerať na niekoľko vecí.
Pneumatiky na elektrickú kolobežku
Pneumatiky hrajú veľkú úlohu nielen v oblasti priľnavosti kolobežky s povrchom, ale aj práve pri rýchlosti elektrickej kolobežky. Čím vyššia bude mať pneu dezén (najmä pneumatiky špeciálne do dažďa či do terénu), tým nižšia bude rýchlosť či akcelerácia (v prípade jazdy na ceste). Je to podobné ako v prípade cestnej a terénnej motorky.
Veľkosť kolies
Veľkosť koliesok zohráva tiež veľkú úlohu pri zvýšení rýchlosti elektro kolobežky. Jednoducho sa dá povedať, že čím väčšie kolieska budete mať, tým rýchlejšie kolobežka pôjde, ale na druhú stranu môže dôjsť k tomu, že sa bude o niečo horšie ovládať. Pokiaľ chcete zvýšiť rýchlosť, môžete sa teda poobzerať po kolesách do veľkosti 10″ (najrýchlejší).
Výkon motora
Výkon motora samozrejme ovplyvňuje rýchlosť elektro kolobežky, a to najmä aj v prípade, keď idete do kopca. Najčastejšie sa výkon motora pohybuje medzi 250 W – 500 W. Na trhu sú však aj Na trhu sú však aj výkonné elektrické kolobežky, ktoré disponujú neskutočnými 3000 W a ponúkajú rýchlosť 100 km/h, čo je rýchlosť, s ktorou by ste predbehli nemálo áut na diaľnici 🙂. Tieto kolobežky sú však skutočne profi a najmä pre skúsených borcov. Pokiaľ nie ste nároční, tak vám pravdepodobne postačí elektro kolobežka s výkonom od 250 – 350 W.
Ako zvýšiť výkon elektrokolobežky?
Výrobcovia motorov blokujú maximálny výkon motora nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj pre vyššiu životnosť motora. Odblokovanie maximálneho výkonu motora neodporúčame (porušenie záruky), avšak na internete nájdete nemalé množstvo videí, ako to dosiahnuť (napr. úpravou firmware pomocou mobilných aplikácií).
Odpružená vidlica na elektrickú kolobežku
Ďalším bodom, ako zvýšiť rýchlosť elektro kolobežky, je odpružená vidlica, ktorá nielen o niečo zvýši rýchlosť, pretože lepšie absorbuje nárazy, ale zároveň zároveň omnoho viac zvyšuje komfort pri jazde (kolobežka tak nedrnká) a zároveň zvyšuje životnosť niektorých komponentov práve tým, že nedochádza k nárazom, ktoré diely zaťažujú.
Kde budete jazdiť av akom počasí? 🌞
Pri výbere elektrokolobežky je dôležité si uvedomiť, kde budete jazdiť, respektíve na akom teréne av akom počasí? Dôležité to je z toho pohľadu, že ak sa rozhodnete jazdiť po tráve, po poľných cestách, respektíve ťažšom teréne, tak vaša kolobežca bude oveľa viac zaťažovaná, než keby ste jazdili po ceste. Pokiaľ zaobstaráte e-kolobežku, ktorá bude určená skôr do mesta a budete s ňou jazdiť do terénu, tak radikálne znižujete životnosť jednotlivých komponentov. Pokiaľ máte napr. elektro kolobežku Xiaomi alebo Ninebot, môžete si svoje stroje vylepšiť obstaraním robustnejších dielov, ktoré vydržia väčšie zaťaženie a tým pádom vydržia dlhšie.
Pri jazde v teréne je tiež základný predpoklad mať odpruženú vidlicu, o ktorej už bola reč vyššie. Jednoducho stlmí narazí, ku ktorým v teréne jednoznačne dochádza a opäť akosi poľaví aj iným komponentom.
Pokiaľ patrí medzi tie, ktorým nevadí, aké je počasie a hodláte jazdiť aj v prípade, že bude napr. pršať, je vhodné na to pripraviť aj pneumatiky, ktoré budú špeciálne vhodné do dažďa, respektíve budú dobre odvádzať vodu. Opäť je vhodné aj nezabudnúť na inštaláciu blatníkov.
Z akého materiálu má byť e-kolobežka vyrobená?
Najčastejšie sú elektro kolobežky vyrobené z hliníka, duralu či iných ľahkých, ale zároveň pevných materiálov, avšak výnimkou však nie sú ani oceľové kolobežky. To, že sú kolobežky vyrobené z ľahkých materiálov, je super, ale v niektorých prípadoch to môže byť ľahko na škodu. Opäť sa dostávame k tomu, že ak budete jazdiť v teréne, čo sú občas aj bežné cesty, tak môže dochádzať k rýchlejšiemu opotrebovaniu niektorých komponentov, a to zvlášť v oblasti už spomínaného skladacieho mechanizmu. Preto tiež v našom e-shope ponúkame kvalitné produkty značky Monorim, ktoré sú vyrobené práve z ocele a vydržia oveľa väčšiu záťaž ako niektoré originálne diely.
Ako dlho vydrží batéria na jedno nabitie?
Výdrž batérie, respektíve dojazd elektrické kolobežky sa odvíja od kapacity batérie. Čím vyššia kapacita batérie, tým vyšší dojazd. Avšak na dojazd elektrokolobežky, respektíve to, ako sa bude batéria rýchlo vybíjať, môžu mať vplyv aj ďalšie aspekty ako napr. spôsob brzdenia, rýchlosť rozjazdu, vonkajšie prostredie, prevýšenie (kopce / rovinky), vietor, hmotnosť vodiča a pod.
To, ako dlho e-kolobežka vydrží nabitá, uvádzajú v parametroch, avšak výrobcovia tiež často prezentujú maximálny dojazd kolobežky za ideálnych podmienok, čo prakticky nemožno nikdy splniť. Preto pokiaľ sa pozeráte na dojazd elektro kolobežiek a chcete poznať skutočný dojazd, je možné použiť také nepísané pravidlo a síce, že odčítajte od výrobcom uvedeného dojazdu nejakých 20-30 %. Pokiaľ teda výrobca prezentuje dojazd 45 km, reálne to môže byť okolo 31-36 kilometrov.
Výrobcovia často prezentujú maximálny dojazd kolobežky za ideálnych podmienok, čo prakticky nemožno nikdy splniť. Reálne to môže byť o cca 20-30% menej, než prezentujú.
Ako sa nabíja elektrokolobežka?
Nabíjanie elektrokolobežky je niekoľko hodinový proces a doba nabíjania sa odvíja od typu a kapacity batérie, pričom vo väčšine prípadov sa pohybujeme od cca 6-10 hodín nabíjania. Nutné dodať, že podobne ako napr. pri mobilných telefónoch, tak aj pri batériách na e-kolobežke, dochádza postupom času k znižovaniu kapacity batérie. Batéria sa nabíja pomocou nabíjačky, ktorú je možné jednoducho pripojiť do bežnej elektrickej siete.
Aké má mať elektrická kolobežka brzdy?
Brzdy sú veľmi dôležitým komponentom na vašom stroji z pohľadu bezpečnosti, a preto by ste ho nemali nikdy zanedbávať pri pravidelnej údržbe. Odporúčame tiež vždy, keď zistíte opotrebenie bŕzd, tak čo najskôr brzdy vymeniť za nové. Brzdy môžu byť rôzne a líšia sa účinnosťou brzdenia. K dostaniu sú napr. nášľapné brzdy, bubnové brzdy, kotúčové brzdy alebo napríklad aj hydraulické brzdy, ktoré sú najúčinnejšie.
Koľko elektro kolobežky stojí? 💰
Ako bolo už spomenuté v úvode, elektro kolobežky môžu stáť od cca 300 EUR do cca 3500 EUR. Otázkou je, ako veľmi ste nároční, na čo jej budete potrebovať, akú vzdialenosť budete jazdiť atď., ako napokon bolo už spomenuté vyššie v článku. Dôležité je aj spomenúť, či sú na kolobežku dostupné náhradné diely a koľko tieto náhradné diely stoja. Je jasné, že čím vyššie nároky budete mať, tým bude elektro kolobežka drahšia, ale kvalitnejšia as vyšším výkonom. Či už si zaobstaráte akúkoľvek elektro kolobežku, je dobré sa o ňu starať a čas od času vymeniť opotrebované komponenty.
Náš e-shop nopedals.cz sa špecializuje na náhradné diely pre elektrokolobežky Xiaomi a Ninebot. Radi vám poradíme s výberom alebo odporučíme vhodné riešenie práve pre vás.